Predstavljanje projekta "Škole 2.0"

Danas, 11. rujna 2013. godine u u Velikoj dvorani Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta u 10 sati bit će predstavljen CARNetov projekt "Škole 2.0". Riječ je o projektu kojemu je cilj omogućiti kvalitetno i sveobuhvatno učenje na daljinu i e-obrazovanje za što širi broj korisnika - nastavnika i učenika i koji je Europska komisija u lipnju ove godine proglasila jednim od triju najinovativnijih projekata u sklopu "Europske nagrade za inovacije u javnoj upravi" u kategoriji "Inicijative za obrazovanje i istraživanje".

Projekt će predstaviti ministar dr. sc. Željko Jovanović, ravnatelj CARNeta Zvonimir Stanić i Aleksandra Mudrinić Ribić, voditeljica projekta ''Škole 2.0''.

Spomenimo da je okviru projekta "Škole 2.0" čak 25 lokacija škola spojeno na brzi internet i na CARNet mrežu optičkom vezom (sedam matičnih škola s pripadajućim područnim školama). U samim školama su postavljene bežične mreže (s eduroam pristupnim točkama) kako bi učenici i nastavnici putem tablet računala mogli pristupati online sadržajima, digitalnim udžbenicima, koristiti ih za videokonferencije te za nastavu na daljinu. Također, sve te škole su uključene i u CARNetov e-Dnevnik projekt.

U projektu sudjeluje sedam matičnih osnovnih škola s pripadajućim područnim školama: Osnovna škola „Ljubo Babić“ iz Jastrebarskog, Područna škola Plešivica, Područna škola Volavje, Područna škola Čeglje, Područna škola Petrovina, Područna škola Desinec, Osnovna škola Žakanje, Područna škola Kamanje, Područna škola Ribnik, Osnovna škola Generalski Stol, Osnovna škola Marija Martinolića na Malome Lošinju, Područna škola Veli Lošinj, Područna škola Nerezine, Područna škola Susak, Područna škola Ilovik, Područna škola Unije, Osnovna škola Šarengrad, Područna škola Bapska, Područna škola Mohovo, Osnovna škola Šećerana, Područna škola Luc, Područna škola Torjanci, Područna škola Baranjsko Petrovo Selo te Osnovna škola Brodarica s Područnom školom Krapanj.

Također, škole su opremljene znanstvenim obrazovnim instrumentima (senzorima) za prirodne predmete - biologiju, kemiju, fiziku i ekologiju. Upotreba navedenih senzora potiče kolaborativni i projektni pristup učenju, budući da je projektom predviđeno da sve škole uključene u projekt međusobno surađuju kroz razne obrazovne aktivnosti koje uključuju korištenje tehnologije u nastavi. Upotreba senzora potaknut će i razumijevanje prirodoslovnih predmeta i prirode općenito na jedan drugačiji, učenicima bliži način, a također će pridonosi i digitalnoj pismenosti svih uključenih korisnika

Za projekt je CARNet dobio nešto manje od 12 milijuna kuna kroz natječaj Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije - HAKOM, koje su osim za potrebe spomenute mrežne i videokonferencijske infrastrukture i spajanja potrošeni i za nabavu tableta za nastavnike i učenike te potrebnu edukaciju nastavničkog kadra u cilju podizanja digitalne kompetencije nastavnika te ciljanu edukaciju za korištenje tehnologije kao i  osmišljavanje i provođenje projektne suradnje među školama.

Projekt Škole 2.0 Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet izabran je za jednu od tri najinovativnije inicijative u sklopu "Europske nagrade za inovacije u javnoj upravi", u kategoriji Inicijative za obrazovanje i istraživanje. Vrijednu nagradu dodijelila je povjerenica Europske Komisije za istraživanje, inovacije i znanost Máire Geoghegan-Quinn, koja je tom prigodom izjavila: "Inovacije nisu samo nešto za poslovanje. Javna uprava generira pola bruto domaćeg proizvoda EU-a te i ona mora prigrliti promjene. Pobjednici su danas pokazali da spregom novih ideja i tehnologije možemo poboljšati život ljudi i pridonijeti modernizaciji naših gospodarstava. Trebamo više takvih inicijativa."

Tijekom trajanja projekta provodilo se sustavno obrazovanje nastavnika o implementaciji IKT-a u svojoj nastavi i radu, kao i poticanje nastavnika na prihvaćanje novih metoda obrazovanja uz korištenje tehnologije. CARNet i dalje nastavlja stručno usavršavanje nastavnika uključenih u projekt, ulaže u razvoj digitalne zrelosti uključenih škola te radi na projektnom povezivanju škola na nacionalnoj i internacionalnoj razini.

Više informacija o projektu Škole 2.0 potražite na web stranicama projekta na adresi http://www.carnet.hr/skole2.0 a prijenos današnjeg predstavljanja možete pratiti putem CARNetovog MoD portala.

Izvor: http://www.skole.hr/skole/vijesti_carnet?news_id=8865

objavio: Mislav Katalinić   datum: 11. 9. 2013.