preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Dokumenti
Školska pošta

Brojač posjeta
Ispis statistike od 29. 8. 2011.

Ukupno: 1036295
Tražilica


Stručni skupovi

Dislajkaj mržnju

NE govoru mržnje na Internetu!

Red Button

 

Draga djeco, roditelji, učitelji, građani…

Ova aplikacija namijenjena je svima Vama, ali je posebno prilagođena djeci i omogućuje prijavljivanje: sadržaja na internetu za koji sumnjate da je nezakonit i odnosi se na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.

Be safe on internet
Sloboda odgoja

Hrabri telefon

Vijesti

Krađa identiteta!

Otvaranje facebook profila (ili bilo koje drugo predstavljanje tuđim imenom na Internetu) je kažnjivo zakonom.

Nemojte misliti da vas se ne može pronaći!!!!

Svako računalo kada pristupa Internetu dobije svoju jedinstvenu IP adresu.  Svaka stranica bilježi tko je pristupao i s koje IP adrese u kojem trenutku te što je radio na stranici.

 Vaš davatelj usluga (T-com, Optima, Bnet….) obavezan je policiji dati podatke (kućnu adresu) s koje se spojilo računalo određene IP adrese s koje je učinjeno neko kazneno djelo. 

Obavijest učenicima pod opširnije...

 


Obavijest za učenike!!!

Kako se školi ponekad obraćaju djeca i roditelji zbog raznih neistina, uvreda i kleveta koje se mogu naći na društvenim mrežnim stranicama (Facebook i sl.) naših učenika, imamo potrebu upozoriti vas na posljedice kreiranja lažnih profila, vrijeđanja i objavljivanja neistina.

Iako vam se čini kako za ono što objavite na Internetu ne možete odgovarati, to nije ni blizu istini. Postoji zakonska osnova prema kojoj možete odgovarati za svaku riječ i svaku fotografiju koju ste postavili na Internet. Naime,  ako se protiv posjetitelja stranice podnese prijava policiji, administrator stranice i poslužitelj obvezni su surađivati s policijom, omogućiti im uvid u statistike kako bi mogli identificirati i pronaći počinitelja.

Prema hrvatskome kaznenom zakonodavstvu, tko o drugome iznese ili prenese nešto neistinito što može štetiti njegovoj časti ili ugledu,  iznese ili prenese nešto iz osobnog ili obiteljskoga života drugoga što može štetiti njegovoj časti ili ugledu, uvrijedi drugoga putem tiska, radija ili televizije, pred više osoba, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je uvreda postala pristupačna većem broju ljudi, kaznit će se.

Načini zaštite od kriminalne djelatnosti djece mlađe od 14 godina su predmetom obiteljsko-pravne zaštite (djelatnost Centra za socijalnu skrb).  Djeca od 14 do 16 godina su kazneno odgovorna (provode se odgojne mjere, i to disciplinske mjere, sudski ukor, posebne obveze, upućivanje u centar za odgoj, pojačana briga i nadzor uz dnevni boravak u odgojnoj ustanovi, upućivanje u odgojnu ustanovu, upućivanje u odgojni zavod i upućivanje u posebnu odgojnu ustanovu). Maloljetnike od 16 do 18 godina očekuju odgojne mjere i kazna maloljetničkoga zatvora.

            Bitno je naglasiti da je osobama mlađima od 13 godina zabranjeno kreiranje profila, i već zbog toga mogu odgovarati i oni i njihovi roditelji. Dobro promislite o svojem ponašanju i njegovim posljedicama, pogotovo kada je ono toliko javno i neizbrisivo kao što je to slučaj na Internetu.

evo i jednog primjera zloupotrebe Interneta i kazne za to:

http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/dobio-uvjetnu-zbog-otvaranja-laznih-profila-na-fejsu-i-iskrici-265911

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Maja Jurić-Babaja   datum: 24. 5. 2012.

 

Priručnik za sigurnost djece na Internetu - priručnik

Ukoliko želite saznati više o načinu kako se zaštiti na Internetu posjetite stranice

www.prekinilanac.org

Pravobraniteljica za djecu

Hrabri telefon

www.cert.hr  -što su virusi, spam, hoax, phishing...

www.cnzd.org -  prijavi zlostavljanje!

sigurnost.tvz.hr

 

 

 

Pravila preporučuje UNICEF u okviru akcije „Prekini lanac" kojom želimo zaustaviti elektroničko nasilje među djecom. 

 1. Nikad nemojte nepoznatim ljudima putem interneta ili mobitela davati podatke o sebi, svojoj obitelji i prijateljima, ne otkrivajte im svoje prezime ni adresu, nemojte reći u koju školu idete, jer ne možete znati kakve su im namjere. Važno je da im ne šaljete svoje fotografije, slike obitelji ili prijatelja jer se one mogu na razne načine zloupotrijebiti.

 

2. Imajte na umu da „nepoznati“ s kojim se dopisujete i koji se predstavlja kao dečko od 15 godina, može zapravo biti muškarac od 50 godina i slati vam lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju.

 

3. Ne primajte na dar bonove za mobitel od nepoznatih jer će oni zasigurno tražiti nešto zauzvrat.

 

4. U dopisivanju mobitelom ili internetom nemojte pisati ništa čega biste se sramili ako to pročitaju vaši prijatelji u školi ili u kvartu, ne šaljite fotografije koje ne biste željeli pokazati drugima. Sve što pošaljete zlonamjerna osoba može iskoristiti da vas ucjenjuje, uz prijetnje da će to objaviti na internetu, na ulazu u vašu školi ili zgradu gdje stanujete.

 

5. Ako vam netko šalje uznemirujuće, prijeteće ili prostačke poruke na mobitel svakako to recite roditeljima ili nastavniku u kojeg imate povjerenja. Niste vi krivi zbog toga što vam prijete i vrijeđaju vas. Zatražite pomoć od roditelja čak i kad mislite da ste učinili nešto nedopušteno.

 

6. Nemojte izbrisati s mobitela podatke i fotografije koje vam je poslao zlostavljač jer će pomoću njih policija lakše pronaći osobu koja vam prijeti.

 

 

7. Nikad nemojte ići sami na sastanak s osobom koju ste upoznali putem mobitela, na chatu ili putem bloga. Ako ta osoba inzistira da dođete bez pratnje, nemojte ići na takav sastanak.

 

Kome treba prijaviti nepoželjna izlaganja i uznemiravanja?
Roditelji i stručnjaci koji rade s djecom često se pitaju kome prijaviti situacije kada su djeca i mladi izloženi seksualnim sadržajima i ponudama na internetu ili kada su na neke druge načine seksualno uznemiravana. Često se pitaju jesu li takva ponašanja uopće kažnjiva djela, i je li moguće ući u trag počiniteljima.
Važno je znati da svi postupci u kojima odrasla osoba navodi djecu i mlađe maloljetnike na seksualne sadržaje i na bilo koji način ih izlaže eksplicitnom seksualnom sadržaju nisu zakonski dopušteni i smatraju se kaznenim djelom. U takvim situacijama roditelji, djeca i druge odrasle osobe mogu prijaviti svoja uznemirujuća iskustva i podnijeti obavijest o sumnji na seksualno uznemiravanje i zlostavljanje Policijskoj upravi.
Želite li se posavjetovati sa stručnom osobom, brine li Vas način na koji Vaše dijete provodi vrijeme na računalu, željeli biste podijeliti neka dosadašnja djetetova iskustva na internetu, možete nazvati: Hrabri telefon na besplatan broj 0800 - 0800, svakim radnim danom od 9,00 do 18,00h ili pisati na: savjet@hrabritelefon.hr.

 

 

Pravila ponašanja na Internetu  (bonton Interneta)- Netiquette

 

 

 


Eko škola

Školski koordinator/ica:

Monika Pavić,

Maja Jurić-Babaja,

Renata Viviora-Rous

Godina prvog stjecanja statusa:

2004.

Trenutni status:

Zlatni status


e-Dnevnik


Sviđa ti se?


 


Knjižnica

Katalog knjiga


Portal za škole


Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Korisni linkovi
Dnevni tisak
 • Večernji list
 • Jutarnji list
 • Glas Slavonije
 • Dnevnik.hr
 • RTL
 • HRT
 • Index.hr
 • 24 sata

Zanimljivi linkovi


Hlapićev portal


Sportske igre mladih


e-knjižnica


Popularni časopisi





preskoči na navigaciju