Mogu ili učenici izdržati deset dana bez ekrana?

8. svibnja 2013. godine počela je u našoj školi provedba projekta „Zdrava Županija“ i to predavanjem na temu „Deset dana bez ekrana“.  Predavači na predavanju su bili Zlatko Miliša, profesor na Filozofskom fakultetu u Osijeku, Marijan Gubina, predsjednik Osječke lige za borbu protiv ovisnosti i  Mislav Ćurić, predsjednik Županijskog savjeta mladih OBŽ-a.

Ono što slijedi naše učenike i njihove obitelji kada otpočnemo odbrojavanje tih deset dana jest selektivno korištenje medija ograničavanjem vremena pred ekranima (računala, mobiteli, televizija) samo na edukativne sadržaje. Mobitele ćemo u skladu s tim koristiti samo za važne pozive. Djeca  će pritom voditi svojevrsni dnevnik u koji će zapisivati svoja zapažanja i dojmove tijekom dana te dodjeljivati si bodove u skladu s tim koliko su uspješni bili u izbjegavanju ekrana.

Uvjereni smo kako će odaziv djece ovom projektu biti velik i da će izbjegavanje ekrana, iako teško, donijeti njihovim obiteljima samo pozitivne posljedice. Poboljšanje komunikacije među djecom i između roditelja i djece, razvijanje kritičnog stava prema pojedinim medijskim sadržajima, kvalitetnije provođenje vremena i stvaranje predivnih uspomena su samo neke od pozitivnih promjena koje će im ovaj projekt donijeti. Poznato je da čovjek, za sve ono što je u životu vrijedno, mora uložiti veliki trud. Izbjegavati ovu široko rasprostranjenu i opće prihvaćenu ovisnost modernog doba biti će doista izazov, ali jedan od onih za koje se isplati potruditi svim srcem.

Pročitajte više u Glasu Slavonije - link na  članak

i na Osijek031 - link na  članak

objavio: Maja Jurić-Babaja   datum: 10. 5. 2013.