Obavijest za učenike!!!

Kako se školi ponekad obraćaju djeca i roditelji zbog raznih neistina, uvreda i kleveta koje se mogu naći na društvenim mrežnim stranicama (Facebook i sl.) naših učenika, imamo potrebu upozoriti vas na posljedice kreiranja lažnih profila, vrijeđanja i objavljivanja neistina.

Iako vam se čini kako za ono što objavite na Internetu ne možete odgovarati, to nije ni blizu istini. Postoji zakonska osnova prema kojoj možete odgovarati za svaku riječ i svaku fotografiju koju ste postavili na Internet. Naime,  ako se protiv posjetitelja stranice podnese prijava policiji, administrator stranice i poslužitelj obvezni su surađivati s policijom, omogućiti im uvid u statistike kako bi mogli identificirati i pronaći počinitelja.

Prema hrvatskome kaznenom zakonodavstvu, tko o drugome iznese ili prenese nešto neistinito što može štetiti njegovoj časti ili ugledu,  iznese ili prenese nešto iz osobnog ili obiteljskoga života drugoga što može štetiti njegovoj časti ili ugledu, uvrijedi drugoga putem tiska, radija ili televizije, pred više osoba, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je uvreda postala pristupačna većem broju ljudi, kaznit će se.

Načini zaštite od kriminalne djelatnosti djece mlađe od 14 godina su predmetom obiteljsko-pravne zaštite (djelatnost Centra za socijalnu skrb).  Djeca od 14 do 16 godina su kazneno odgovorna (provode se odgojne mjere, i to disciplinske mjere, sudski ukor, posebne obveze, upućivanje u centar za odgoj, pojačana briga i nadzor uz dnevni boravak u odgojnoj ustanovi, upućivanje u odgojnu ustanovu, upućivanje u odgojni zavod i upućivanje u posebnu odgojnu ustanovu). Maloljetnike od 16 do 18 godina očekuju odgojne mjere i kazna maloljetničkoga zatvora.

Bitno je naglasiti da je osobama mlađima od 13 godina zabranjeno kreiranje profila, i već zbog toga mogu odgovarati i oni i njihovi roditelji. Dobro promislite o svojem ponašanju i njegovim posljedicama, pogotovo kada je ono toliko javno i neizbrisivo kao što je to slučaj na Internetu.

evo i jednog primjera zloupotrebe Interneta i kazne za to:

objavio: Maja Jurić-Babaja   datum: 24. 5. 2012.