Dan sjećanja na Vukovar

U ponedjeljak, 31. listopada 2011. godine u našoj smo školi obilježili Dan sjećanja na Vukovar, spomen- dan na tragediju jednog nevjerojatno hrabrog i ponosnog grada koji je svoju patnju i herojsku obranu utkao u hrvatsku slobodu i neovisnost.

Kako bi bili upoznati sa stanjem u Vukovaru prije rata, s užasnom žrtvom koju su građani podnijeli tijekom rata, kao i sa slikom grada danas, učenici su pogledali prigodne video zapise.  Učenici predmetne nastave su uz to prisustvovali izlaganju gošće škole, novinarke koja je djelovala u ratnom Vukovaru i autorice knjige „ 91,6 MHZ- glasom protiv topova“, Alenke Mirković. ..

Njeno dojmljivo pripovijedanje učenicima je približilo saznanja o žrtvi Vukovara, o njegovim herojima, nedužnim žrtvama i braniteljima Domovinskog rata. Od neizmjerne je važnosti učenike upoznati s poviješću Domovine, a najčešće je njihovo učenje najkvalitetnije kada su suočeni sa svjedocima koji su tu povijest proživjeli. Zato je ova prigoda bila jedinstveni trenutak za naše učenike u oblikovanju i razvijanju njihovog osjećaja domoljublja i humanističke vrijednosti. Dojmovi učenika nakon svega što je upriličeno su nam pokazali kako su iskreno motivirani za učenje o ratu u kojem je hrvatski narod, a posebice Vukovar,  podnio teške žrtve kako bi mi danas mogli živjeti u slobodnoj Domovini.

Dan sjećanja na Vukovar je probudio u učenicima svjesnost o veličini podnesene žrtve, potaknuo ih na poštovanje i njegovanje sjećanja na taj događaj i, što je najvažnije, pridonio onoj:“… da se nikada ne zaboravi…“. Nikada se neće zaboraviti jedino ako ne dopustimo da djeca odrastaju u neznanju. Naša škola je to prepoznala i prvenstveno zahvaljujući gospođi Alenki Mirković, pružila učenicima uvid u Hrvatsku povijest koji će teško zaboraviti.

objavio: Maja Jurić-Babaja   datum: 31. 10. 2011.

Platinasti status

« Srpanj 2024 »