Zdravlje iz znanstvene perspektive

Danas, 30. ožujka 2022.g., desetero učenika naše škole (Lucija Liović, Lana Barišić, Petra i Lara Topić, Karlo Maričić, Ema Baljak, Maja i Petra Vulić, Lucija Žanko i Tea Mihaljević) posjetilo je Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko baranjske županije sa svojim nastavnicama Monikom  Pavić i Lidijom Šaravanja. Suradnja naše škole s ovom institucijom nastala je u okviru međunarodnog eTwinning projekta STEM influenceri kojemu je naša škola koordinator, a partneri su osnovne i srednje škole iz Hrvatske, Italije i Turske. Ljubazni djelatnici NZJZ-a za naše su učenike pripremili dvije radionice kojima je svrha bila osvijestiti važnost osnovnih tvari koje svakodnevno unosimo u svoj organizam – hrane i vode.

Na radionici koju je vodila Ivana Sovic, mag.nutric. učenici su saznali o važnosti promišljanja i planiranja svoje prehrane, mjerili su i analizirali sastav svoga tijela, razgovarali o vrstama namirnicama i njihovoj ulozi u našem organizmu te naučili kako raditi zdrav namaz od orašastih plodova.

Hrvoje Sučić, mag.med.lab. diagn., pokazao je učenicima kako izgleda rad u laboratoriju u kojemu se mjeri kvaliteta vode u našoj županiji. Učenici su upoznati s pojmom “voda za ljudsku potrošnju” i značenjem pH vrijednosti. U dinamičnoj interakciji izmjenjivale su se uloge učitelja i učenika, a djeca su na kratko vrijeme postala laboratorijski tehničari te su sami testirali različite uzorke. Važna im je bila spoznaja da je voda koju koristimo u našim kućanstvima izuzetno dobre kvalitete za piće.

Sve što su vidjeli i naučili naši će učenici pokazati u videu koji će izraditi od snimljenih materijala. Taj će video, snimljen na engleskom jeziku, javno objaviti kako bi svoje znanje i entuzijazam podijelili s vršnjacima širom svijeta.

objavio: Lidija Šaravanja   datum: 30. 3. 2022.

Platinasti status

« Srpanj 2024 »