Carstvo biljaka

Svojstva zbog kojih čine posebno carstvo: -ne pokreću se aktivno,većinu zivoza provode prirasle za podlogu
-stanicu pojacava stanicna stijenka koja daje cvrstocu i oblik
-autotrofno hranjenje procesom fotosinteze
-rastu sporo i tijekom cijelog zivota
Općenito

Nalaze se na početku hranidbenog lanca kao proizvođači.Autotrofni su organizmi koji povezuju zivu i nezivu prirodu fotosintezom.
Iz vode na kopno
Prvi oblik zivota pojavio se u vodi.Kako bi mogli zivjeti na kopnu,biljke su se morale prilagoditi uvjetima na kopnu.
Vecina danasnjih biljaka razvila je tri organa ili tvorevine koje imaju ulogu tih organa,koji im omogucuju zivot na kopnu.

KORIJEN-omogucuje upijanje vode s otopljenim mineralnim tvarima.Ucvrscuje biljku u tlo.

STABLJIKA-ima provodne zile koje provode vodu s otopljenim mineralnim tvarima prema listovima,a od listova hranjive tvari.Stanice stabljike sadrzavaju i mehanicke elemente koji biljci omogucuju uspravnost i daju joj cvrstocu.

LISTOVI-povecavaju povrsinu za upijanje Sunceve energije i omogucuju obavljanje fotosinteze.Kopnene biljke su razvile pokrov koji sprecava isparavanje vode.Listovi stvaraju pokozicu,a na stabljici se razvija kora.

Biljke stablasice
Carstvu biljaka pripadaju mahovine,papratnjace i sjemenjace-sjemenjace se s obzirom na polozaj razvoja sjemenke dijele na golosjemenjace(alepski bor) i kritosjemenjace(jabuka). Stablasice-djelomicno ili potpuno izgradeni biljni organi Organi se prema funkciji dijele na:spolne i nespolne Nespolna generacija-razdoblje u zivotu biljke kada se razvijaju nespolni organi(sluze za odrzavanje organizma-proizvodnju hrane i disanje) Spolna generacija-dio zivota kada se razvijaju spolni organi(razmnozavanje,produljenje vrste)

Razvoj biljaka
Danasnje mahovine razvile su se od pradavnih mahovina,a papratnjace od pradavnih papratnjaca. Stare mahovine i papratnjace razvile su se od psilofita(jednostavne biljek koje nisu imale razvijene ni listove ni korijen. Opstanak do danasnjih dana i prevlast u odnosu na ostale stablasice sjemenjacama je omogucio razvijen sjemeni zametak-organ za razmnozavanje. Sjemenka omogucuje biljkama rasprostranjivanje i osvajanje novih stanista.