Carstvo biljaka

Svojstva biljaka zbog kojih čine zasebno carstvo: Ne pokreču se aktivno,večinu života provedu prirasle za podlogu. Hrane se autotrofno procesom fotosinteze. Rastu sporo i tjrkom cijelog života. Biljke se nalaze na početku hranidbenog lanca kao proizvođači. Oni su autotrofni organizmi.

Korijen omogučuje upijanje vode s otopljenim mineralnim tvarima. Stabljika ima provodne žile koje provode vodu s otopljenim mineralnim tvarima prema listovima hranjive tvari Stanice stabljike sadržavaju i mehaničke elemente koji omogućuju biljci uspravnosti daju joj čvrstoču. Listovi povečavaju površinu za upijanje sunčeve energije i omogučuju obavljanje fotosinteze. Kopnene biljke su razvile pokrov koji sprečava isparavanje vode. Listovi stvaraju pokožicu,a na stabljici se razvija kora. Carstvu biljaka pripadaju mahovine,papratnjače i sjemenjače. Jednostavne biljke od kojih neke nisu imale razvijene ni listove ni korjenje.