Vijesti iz knjižnice

KNJIŽEVNI SUSRET S NADOM MIHOKOVIĆ KUMRIĆ

22.04.  Povodom Noći knjige učenici petih, šestih i sedmih razreda družili su se sa autoricom romana i priča za male i velike, Nadom Mihoković Kumrić.

Izrazito susretljiva i draga gospođa Nada učenicima je predstavila svoje knjige, porazgovarala o temama svojih djela i poukama koje oni nose.  Knjiga Lastin rep, uvrštena je među lektirne naslove za sedme razrede, a posebnu pažnju posvetila je djelu Tko vjeruje u rode još, koje je njezina autobiografija. Tko vjeruje u rode još knjiga je u kojoj autorica opisuje dio svog života, trudnoću sa svoje dvije kćeri i nostalgiju prema rodnom kraju. Kroz razgovor otkrila nam je kako je i kada počela pisati. S osmijehom na licu se prisjećala svoje prve ljubavi, princa koji joj je obilježio život i s kojim je i danas u braku. Pokazala nam je isječke svojih prvih objavljenih radova u novinama i slike zbirke leptira od kojih je Lastin rep inspiracija za njezin prvijenac.

Nada Mihoković-Kumrić rođena je 1951. u Novigradu Podravskom. Nakon završene gimnazije u Koprivnici diplomirala je na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu u Zagrebu, a magistrirala pretkliničku eksperimentalnu farmakologiju na Medicinskom fakultetu, također u Zagrebu.
Kao učenica osnovne škole i gimnazije surađivala je na radiju i u dječjim listovima. Prozu za djecu, mladež i odrasle objavljuje od 1984. na radiju, u časopisima i dječjim listovima (KC-Fokus, Vikend, Kekec, Vesela sveska, Modra lasta, Radost, Smib, Prvi izbor). Zastupljena je u nekoliko zajedničkih knjiga, čitanki i zbornika.
Nagrađena je drugom nagradom za dječju priču na natječaju Vesele sveske 1988. godine, trećom nagradom za igrokaz na natječaju Modre Laste, također 1988. godine, prvom nagradom za kratku priču na Književnom natječaju radnika 1986. i 1987. godine.

Prva knjiga Lastin rep dobila je nagradu Mato Lovrak za najbolji dječji roman u 1995. godini. Godine 1996. objavila je zbirku pripovijedaka za mladež Mjesto pod suncem, 1997. roman za mladež Mrazovac, 1998. roman za djecu Tko vjeruje u rode još, 2001.roman za odrasle Prilagođeni, 2002. roman za odrasle (i) mlade Vjetar kroz kosu, 2006. zbirku priča za djecu Vrijeme je, 2008. roman za mladež Rep, ali ne lastin (nastavak romana Lastin rep), 2009. zbirku priča za mladež Uvijek nada, a 2011. zbirku priča za djecu Kroz staklene oči.

Roman Prilagođeni preveden je na engleski jezik pod naslovom The Adjusted, a prema romanu Željko Houdek-Jacques skladao je istoimenu pjesmu, također na engleskom jeziku.
Vlasnica je ljekarne u Buševcu, gdje i radi. Živi u Velikoj Gorici.

objavio: Sanja Adašević   datum: 22. 4. 2016.