Škola za Afriku

Projekt "Škola za Afriku"

Projekt u kojem ćemo skupljati sredstva namijenjena obrazovanju i pomoći djeci Etiopije, jedne od najugroženijih afričkih zemalja.

Učenici naše škole su već poprilično zakoračili u prvo obrazovno razdoblje. Ovaj početni dio školske godine je mnogima donio i dobre i neke manje dobre ocjene. Stvorila su se neka nova prijateljstva, naučile neke nove stvari i sigurno krećemo prema kraju prvog polugodišta. Događa se da ponekad učenici osjećaju nezadovoljstvo školom. Bilo da je to zbog ocjena, prevelikih obaveza, dugačkih domaćih zadaća, nastavnika ili roditelja koji previše očekuju i slično, učenici u ljutnji požele jednu ludu želju; Da barem škola ne postoji! I već im sama ta pomisao vraća osmijeh na lice. I koliko god nama ta dječja želja izgledala nerealno i smiješno, u nekim krajevima svijeta ta pomisao je tužna realnost.

Naša škola se ove godine, na veliko zadovoljstvo učenika, njihovih roditelja i svih djelatnika škole, uključila u Unicefov projekt Škole za Afriku. Unutar projekta se grade škole i osigurava obrazovanje djece u 11 afričkih zemalja: Angoli, Burkini Faso, Etiopiji, Madagaskaru, Malaviju, Maliju, Mozambiku, Nigeru, Ruandi, Južnoafričkoj Republici i Zimbabveu. Hrvatska se priključila Projektu 2008. godine i od tada do danas je prikupljeno više od 2,4 milijuna kuna pomoći za školovanje djece u Ruandi i Etiopiji. Ove školske godine sredstva su namijenjena obrazovanju djece iz Etiopije. Bitno je naglasiti da se pomoć ne odnosi isključivo na obrazovanje, već je za mnogu djecu škola mjesto na kojem dobivaju hranu, pitku vodu i zdravstvenu skrb.

Ova humanitarna inicijativa neće pomoći samo brojnoj djeci Afrike, već će pomoći i našoj djeci pri usađivanju bitnih životnih i moralnih vrijednosti. Tijekom projekta djeca će se educirati o životu u Africi. Imat će prilike upoznati običaje, tešku svakodnevicu i oskudnost u kojoj žive njihovi vršnjaci. Svjesnost o tome da je tek geografski položaj presudan za život kakav živimo, a za koji često ne osjećamo dovoljnu zahvalnost, djelovat će na razvoj zrelosti, odgovornosti i empatije učenika. Kao takav, ovaj projekt je od neprocjenjive višestruke važnosti što su učenici već sada, na početku provođenja projekta uvelike prepoznali. S nadom da ćemo se svi, učenici, roditelji i djelatnici škole, sa što većim entuzijazmom posvetiti projektu, od srca vam zahvaljujem na spremnosti da pomognete u stvaranju boljeg i humanijeg svijeta za svu djecu!

više i na http://www.unicef.hr/show.jsp?page=148840

psihologinja M. Kasapović

objavio: Maja Jurić-Babaja   datum: 22. 11. 2011.