Posjet Državnom arhivu Osijek

27.3.2015. Grupa povjesničara naše škole posjetila je sa svojom nastavnicom Blankom Polić, prof. povijesti Državni arhiv u Osijeku kako bi se što bolje informirala o građi arhiva i načinu rada. Tijekom tog posjeta uz stručno vodstvo gospodina Daniela Jelaša upoznali smo prostorije i dio građe koja se čuva u arhivu.

Posjet je trajao sat i pol ,a tijekom provedenog vremena u arhivu upoznali smo se s poviješću grada na Dravi i njegove okolice. Arhivski djelatnik gospodin Jelaš nam je dao neke upute kako postupiti u slučaju poplave ili požara. Pokazao nam je neke dokumente arhivske građe. Osim državnih ,mogli smo vidjeti i neke privatne dokumente poput prijepisa ocjena našeg nobelovca Lavoslava Ružičke. Saznali smo također da arhiv čuva mnoge vrijedne dokumente koji nam pomažu ukoliko želimo istražiti informacije o našim predcima. Gospodin Jelaš nam je otkrio tajnu da mnogi poznati Osječani iz javnog života dolaze u arhiv.

Također nas je upoznao s postupkom istraživanja jer nisu svi dokumenti otvoreni za javnost prema Zakonu o  zaštiti privatnih podataka. Saznali smo i to da se građa u arhivu mora u posebnim uvjetima kako bi se zaštitila od propadanja. Arhiv bi uskoro trebao dobiti adekvatnije prostore prilagođene standardima čuvanja arhivske građe. Najviše nam se svidio dio u kojem nam je gospodin Jelaš pokazao najtežu i najveću knjigu koja se sastoji od čak 1777 stranica. Zanimljiv je bio podatak da se građa arhiva mjeri u kilometrima ,a Osječki arhiv čuva 8 kilometara građe .Posjet arhivu bio je jako zanimljiv i koristan i svakako bi ga trebalo ponoviti.

objavio: Maja Jurić-Babaja   datum: 4. 5. 2015.